توسط: Sana co در: آذر ۰۷, ۱۳۹۶ در: اخبار نظر: 0

محققان دانشگاهی نوعی ماده شیمیایی ساخته‌اند که گرمای آفتاب را جذب و ذخیره می‌کند. سپس هنگامی‌ که در مجاورت منبع نور قرار می‌گیرد، گرمای مذکور را آزاد می‌کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، محققان دانشگاه MIT مشغول ساخت یک ماده کامپوزیت شیمیایی هستند که می‌تواند گرمای نور خورشید یا منابع دیگر را جذب و ذخیره کند. سپس هنگامی‌ که در برابر نور قرار می‌گیرد آن را به شیوه کنترل شده، منتشر کند. به عبارت دیگر آنان یک باتری گرمایی ساخته‌اند.

این ماده که PCM (ماده‌ای که وضعیت آن تغییر می‌کند) نامیده می‌شود، ترکیبی از اسیدهای چرب و مواد ارگانیک است که در آینده انرژی لازم را برای یک اجاق خورشیدی در کشورهای در حال توسعه فراهم می‌کند. همچنین با استفاده از این روش می‌توان نور خورشید را طی روز جمع‌آوری و در شب منتشر کند.

محققان معتقدند کاربردهای مختلفی می‌توان برای این ماده در نظر گرفت زیرا هنگام تغییر وضعیت آن از جامد به مایع (یا معکوس) گرمای زیادی آزاد می‌شود. آنها هم‌اکنون مشغول بررسی تنظیم گرمای ساختمان‌ها با این روش هستند. در همین راستا نوعی باتری گرمایی ساخته‌اند.

منبع: مهر

Trackback URL: http://sana.co.com/%d9%85%d8%ad%d9%82%d9%82%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c-%da%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%86%d8%af/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *