توسط: Sana co در: آبان ۱۷, ۱۳۹۶ در: اخبار نظر: 0

دراقلیم اصفهان وبا شرایط تابش خورشید، انرژی خورشیدی بهترین گزینه است مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه هم اینک در شبکه تحت پوشش شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان، با وجود فعال بودن ۲۸ سرمایه‌گذاراحداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیتی بالغ بر ۵۵ مگاوات، هنوز نیروگاهی که به بهره‌برداری رسیده و متصل به شبکه باشد، نداریم، گفت: تنها یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۱۰ مگاوات تحت نظارت شرکت برق منطقه‌ای اصفهان، در حال بهره‌برداری بوده و به پست فوق توزیع جرقویه متصل است.

سارا صالحی با بیان اینکه تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی هستند، اظهارداشت: تا پایان نیمه نخست سال جاری، تعداد ۴۵ پرونده سرمایه‌گذاری با ظرفیت تولید ۱۱۱ مگاوات در حوزه شهرستان اصفهان تشکیل شد.

وی ادامه داد:واگذاری ظرفیت به تعدادی از متقاضیان سرمایه‌گذاری میسر نبود و به ناچار، درخواست این دسته از سرمایه‌گذاران رد شد. وی افزود: در حال حاضر تعداد ۲۸ سرمایه‌گذار فعال در این حوزه داریم که با تعیین شرایط اتصال به شبکه، از طرف شرکت توزیع، مجوزهای لازم برای آنها صادر شده و امیدواریم تا تابستان سال آتی، حداقل سه مورد از این طرح‌های سرمایه‌گذاری نیروگاه خورشیدی به بهره برداری برسند.

وی افزود: بیشترین مشکل سرمایه‌گذاران در فرآیند احداث نیروگاه خورشیدی، بحث تغییر کاربری زمین‌های شخصی و یا گرفتن امتیاز تملک موقت و بلند مدت زمین از سازمان منابع طبیعی است که فرآیند آن در خوشبینانه‌ترین حالت، شش‌ ماه تا یکسال به طول می انجامد.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان ادامه داد: هزینه سرمایه‌گذاری هر مگاوات نیروگاه خورشیدی، متغیر و بستگی زیادی به شرایط تأمین مالی و البته تأمین تجهیزات دارد.

صالحی افزود: برای نیروگاه‌هایی با ظرفیت متوسط، به ازای هر مگاوات، هزینه‌ سرمایه‌گذاری معادل ۴۰ تا۴۲ میلیارد ریال لازم است و قراردادهای خرید تضمینی انرژی ظرفیت‌های نیروگاهی را که به آنها به اختصار قراردادهای PPA گفته می‌شود، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) تنظیم و منعقد می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: مدت زمان بازگشت اصل سرمایه متناسب با هزینه سرمایه‌گذاری نیروگاه، معادل ۳/۵تا چهار سال است و درآمد حاصل از فروش انرژی، طی باقیمانده دوره قرارداد خرید تضمینی، سود حاصل از سرمایه‌گذاری خواهد بود که متناسب با تولید انرژی نیروگاه در هر دوره کسب خواهد شد.

■■■

صالحی با بیان اینکه نیروگاه‌های خورشیدی یکی از منابع تجدیدپذیر و پاک انرژی هستند که به واسطه اقلیم کشور، در حال حاضر بیش از دیگر منابع مورد توجه قرار گرفته‌اند، تأکید کرد: سیاست کلان کشور در تمام حوزه‌ها اعم از سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور، برنامه‌های پنج ساله توسعه اقتصادی به ویژه برنامه پنجم و ششم توسعه بر ضرورت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دلالت دارد.

وی افزود: در ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی و تابش بسیار خوب خورشید، انرژی خورشیدی بهترین گزینه از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر است که واجد پتانسیل بالقوه‌ای است و اقلیم اصفهان و نیز شرایط تابش خورشید، منجر به تحقق مطلوبیت نسبی راندمان و بهره‌وری تولید انرژی خورشیدی نسبت به دیگر استان‌های کشور شده است.

مدیر دفتر بازار شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان ادامه داد: در بحث نیروگاه خورشیدی کوچک و ظرفیت‌های کمتر، موسوم به سامانه‌های برق خورشیدی، گردش کار مناسب به منظور تسهیل و تسریع در انجام مراحل ثبت تقاضا، بررسی و امکان‌سنجی واگذاری ظرفیت و تعیین شرایط اتصال به شبکه سامانه و صدور مجوز اجرای سامانه پیش‌بینی شده است.

وی اظهارداشت:همچنین تلاش شده است با ایجاد بسترهای مناسب، نظارت بر اجرای طرح‌ها و در نهایت اتصال به شبکه سامانه‌ها طی ساز و کاری مدون اجرا شود. مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان افزود: نرخ پایه قراردادهای خرید تضمینی انرژی تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی چهار هزار و ۹۰۰ریال به ازای هر کیلووات ساعت انرژی است و انرژی تولیدی سامانه‌های برق خورشیدی محدود به ظرفیت ۲۰کیلووات، با نرخ هشت هزارریال و انرژی تولیدی سامانه‌های برق خورشیدی با ظرفیتی بیش از۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات، با نرخ هفت هزار ریال طی دوره قرارداد، خریداری می‌شوند.

تجهیز مساجد و مدارس اصفهان به برق خورشیدی

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان افزود: شهروندان اصفهانی مشتاق سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی هستند و امکان توسعه ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در اصفهان وجود دارد. وی ادامه داد: درحال حاضر بالغ بر دو هزار و ۲۰۰کیلووات مجوز احداث سامانه برق خورشیدی، صادر و قرارداد خرید تضمینی آنها تنظیم شده است که امیدواریم تمام آنها طی یکسال آتی، اجرایی شده و به بهره‌برداری برسند. صالحی ادامه داد: در سال ۱۳۹۲، در راستای ترویج فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و با استفاده از بسترهای قانونی ابلاغی، تعداد ده مسجد بزرگ و ۳۰ مدرسه شهرستان اصفهان به صورت رایگان با سامانه‌های برق خورشیدی پنج کیلوواتی تجهیز شدند. وی افزود:ساختمان‌های اصلی مناطق چندگانه شهرداری، تعدادی از ساختمان‌های شرکت آب و فاضلاب، اداره گاز، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، ساختمان شورای شهر اصفهان، برخی پارک‌ها و فضاهای سبز شهرداری از جمله باغ گل‌ها، پارک ترافیک، پارک کمال اسماعیل و…، ساختمان‌های اصلی شرکت توزیع، مرکز بین‌المللی همایش‌های اصفهان و البته تعدادی از منازل شخصی سرمایه‌گذاران، از جمله مکان‌های نصب و راه‌اندازی سامانه‌های برق خورشیدی شهر اصفهان هستند.

وی افزود: با توجه به عدم کنترل‌پذیری تولید سامانه‌های برق خورشیدی، وفق استانداردهای فنی، حداکثر ظرفیت قابل واگذاری، محدود به ۳۰درصد بار شبکه در نقطه اتصال است و نباید ظرفیتی بیش از این واگذار شود.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان افزود: برای استفاده از امتیاز حداکثر نرخ خرید تضمینی سامانه‌های برق خورشیدی، سرمایه‌گذار باید مشترک شرکت توزیع باشد. وی اظهارداشت:فضای مورد نیاز برای هر کیلووات سامانه برق خورشیدی ۱۰مترمربع است و محل نصب پانل‌ها باید نورگیر و رو به آفتاب بوده و سایه‌اندازی نداشته باشد و احتمال احداث آپارتمان و… و ایجاد سایه‌اندازی در آینده نیز وجود نداشته باشد.

Trackback URL: http://sana.co.com/%d8%a7%d8%b5%d9%81%d9%87%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%86%d9%88%d8%b2-%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%db%8c%d8%af%db%8c-%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *