توسط: Sana co در: مهر ۱۸, ۱۳۹۶ در: دسته‌بندی نشده نظر: 0

کلنگ احداث فاز اول پروژه نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی میبد با سرمایه‌گذاری یک شرکت آلمانی در حالی پنج‌شنبه این هفته به زمین می‌خورد که در حال حاضر میزان تولید انرژی خورشیدی در ایران ۵ مگاوات است.

امیر اسلام‌نژاد مدیرعامل شرکت توسعه راهکارهای بازار پارسیا که مشترکاً با شرکت آلمانی سولار قصد دارند در ایران نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات در دو فاز احداث کنند، گفت: فاز نخست پروژه ۱۰ مگاوات است و پنج‌شنبه این هفته کلنگ آن به زمین زده خواهد شد.

وی افزود: این نیروگاه ۱۰۰ مگاوات که با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی؛ بخشی از محل آورده شرکت خارجی و قسمتی هم فاینانس خواهد بود در فاز نخست حدود ۱۲ میلیون دلار برای تولید ۱۰ مگاوات برق هزینه خواهد کرد،بر این اساس برای ۱۰۰ مگاوات حدود ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد.

اسلام‌نژاد با اشاره به اینکه این نیروگاه در یزد که بالاترین تشعشع خورشیدی را دارد احداث خواهد شد، گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ ایران باید ۵ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر داشته باشد که نزدیک به ۵۰ درصد آن باید نیروگاه خورشیدی باشد ،پس وزارت نیرو با انجام یک قرارداد خرید تضمینی برق طی ۲۰ سال ضمانت خرید برق از این نیروگاه‌ها را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه کل انرژی تجدیدپذیر ایران ۱۷۳ مگاوات است که ۹۲ مگاوات آن نیروگاه گازی و ۴۵ مگاوات آن نیروگاه خورشیدی است، گفت: این ۱۷۳ مگاوات باید تا پایان برنامه ششم توسعه به ۵ هزار مگاوات برسد، بنابراین تلاش شرکت آلمانی این است که فاز اول این نیروگاه خورشیدی تا پایان امسال و کل ۱۰۰ مگاوات تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری برسد.

اسلام‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا تجهیزات این نیروگاه ساخت داخل است یا این شرکت آلمانی آن را وارد خواهد کرد، گفت: تلاش ما این است که بتوانیم از تجهیزات داخلی استفاده کنیم،اما چون در ایران هنوز امکان تولید پنل این نیروگاه‌ها وجود ندارد پنل این نیروگاه وارداتی خواهد بود و ۴۰ درصد تجهیزات دیگر که شامل کابل، سیستم کنترل، ترانسفورماتور و تجهیزات انتقال است از توان تولید داخل استفاده خواهد شد.

به گفته وی، هم اکنون شرکت آلمانی در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد ۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی با کمک سرمایه خارجی در ایران است.

خبر گزاری فارس

Trackback URL: http://sana.co.com/%d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%db%8c%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%88%d8%b3/trackback/

ارسال پاسخ:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *